שאלות ותשובותקטגוריה: דעת אמתאלימות במגזר הדתי
Avatar 17 שנים • Anon
דעת אמת שלום

קראתי את המאמר אלימות במגזר החרדי, איך אתם מסבירים שבפועל אין אלימות במגזרים אלו.

ב.ר

5 תשובות
17 שנים • adminAvatar צוות
תוכן:   שלום לך

המאמר אלימות במגזר חרדי ודתי עוסק במערכת המשפט ההלכתית כפי שהוכרעה בתלמוד ובשולחן ערוך. מדינה מודרנית שתאמץ אותם, תחשב למדינה נכשלת וספק אם תשרוד בעולם המודרני. תוהו ובוהו ואנרכיה ישררו במדינה המושתתת על חוקיה והלכותיה של ההלכה היהודית. מטרת המאמר להביא את הקורא להבנה שהרוצה ליישם ולכונן חברה ישראלית מתוקנת וראויה לשמה אין לו מה לחפש במקורות ההלכתיים, אלא בערכי היסוד והמשפט של המדינות הנאורות. ההלכה נקבעה במציאות של עם יהודי תחת שלטון זר, התלמוד הבבלי נחתם תחת שלטון פרסי והתלמוד הירושלמי תחת שלטון האימפרייה הרומית, הרמב"ם והשולחן ערוך נכתבו בתקופת ימי הביניים כשהעם היהודי היה מפוזר ומפורד בין הגויים. הדתיים והחרדים ממשיכים מציאות זו בצורת "כת" בתוך החברה הישראלית. כת זו הולכת וגדלה בעידודם של ממשלות ישראל מתוך בורות וחוסר הבנה של עקרונות הדת היהודית. החברה הישראלית צריכה לקבל הכרעה ברורה ולהתנער "מנוסטלגיה" מדומה שתביא את מדינת ישראל לפי תהום. השיח הציבורי החשוב ביותר שצריך לבוא לידי ביטוי בכל ערוצי התקשורת, מערכת החינוך ובכל אתר ואתר הוא "הזהות של העם היהודי", ללא שיח ציבורי מעמיק ונוקב – יתכן שלא תהיה בו הכרעה לעולם – אין למדינת ישראל זכות קיום.

אין בהתעלמותי משאלתך הודאה שבשתיקה כאילו אכן אין אלימות במגזר החרדי והדתי, משום שאלימות בפועל יש בה מרכיבים ומניעים רבים ונושא הדיון הוא מערכת המשפט הראויה למדינת ישראל.

בברכה

דעת אמת

16 שנים • Avatar
תוכן:   שלום לך ב.ר.

אתה שואל, אז איך זה שאין אלימות במגזר הדתי והחרדי,

תרשה לכתוב לך תגובה רגשנית,

יש, ועוד איך יש, מאלימות פיזית בתוך המשפחה, לילדים לתלמידים ולמי שבא, דרך אלימות מילולית שלילת השונה רמיסת הסותר וכו',

יש, ועוד איך יש!

(אני יוצא בשאלה ד"א, ואני מדבר מהכרות "צפופה" עם החברה החרדית)

קובי

15 שנים • Avatar
שלום

בתור אדם שעוסק עם הצבור החרדי לפי הידוע לי אם נשווה את רמת המוסריות שלהם עם הצבור החילוני נראה שהם הרבה יותר מוסריים וגם האלימות אצלם באחוזים הרבה יותר פחותים.

לא לשכוח שגם הם בני אדם ונולדו עם יצרים וכו'

מיכאל

15 שנים • adminAvatar צוות

שלום מיכאל

מלבד שהחרדים והדתיים הם בני אדם, כלומר מתנהגים באלימות בניגוד לצווי הדתי הם גם מצייתים לטקסט ההלכתי. וזה הדגש בדברינו, שהאידיאולוגיה הדתית מתירה אלימות ומבחינתם זהו "יצר טוב".

בעוד האידאולוגיה החילונית דוגלת בחופש דת, ההלכה הדתית מחייבת להכות ואף להרוג את המאמינים באלהים אחרים.

בעוד שהעולם הנאור מעודד חשיבה ביקורתית ושוויון מלא בין בני האדם העולם הישן (הדת היהודית) אוסרת חשיבה ביקורתית ואוסרת שוויון.

ראה מאמר שהתפרסם באתר "וואלה" בהקשר לפרשת האלימות שהתרחשה בביתו של הרב הראשי לישראל : "מכות רצח בעזרת השם".

בברכה

דעת – אמת

8 שנים • adminAvatar צוות
היום לא ממיתים עובדי ע"ז. פעם שהיו ניסים גלוים והכירו את השם בעליל השם דרש מהם וידעו לסמוך עליו בגלל הניסים הגלויים וגם האלה שנענשו הגיע להם והעונש יותר חמור מהיום שיש פחות ניסים שלא יהיה עוול במשפט.
תשובתך