שאלות ותשובותקטגוריה: הלכההשתלת אברים על פי ההלכה
Avatar 17 שנים • Anon

נכבדיי,

לפני כ-שש וחצי שנים עברתי ניתוח להשתלת לב.הייתי מאוד שמח וסקרן לשמוע דעתכם בנושא תרומות איברים מהנפטר,וכן האם ישנה אפשרות ליצירת קשר אתכם בכל מה שכרוך בקידום המודעות הציבורית לנושא זה.

אשמח לתגובתכם,

בני בסביץ,טל:054-615215,04-8755066 ת.ד 2321 נוה גנים קרית מוצקין-26231

5 תשובות
17 שנים • adminAvatar צוות
תוכן:   שלום בני

דעת אמת עוסקת במאבק ערכי נגד הדת אחד הדברים הנוגעים למאבק זה הוא השתלת אברים

הרבנים אוסרים משום שהתלמוד קבע את זמן המוות בהפסקת הנשימה.

כדי לקדם זאת מבחינה דתית צריך לקדם את המאבק שהתלמוד אינו בר סמכא רפואי לקבוע מתי חלה שעת המוות

בברכה

דעת אמת

17 שנים • Avatar
תוכן:   שלום ל"דעת אמת",

תודה.עלי לציין כי דווקא בעניין קביעת המוות לצורך תרומת איברים,אין מחלוקת עם הסמכות הרבנית.אכן הפסקת הנשימה,היא חלק מאמות נמידה לקביעת המוות.כאשר גזע המוח חדל מלהתקיים,נוצר מצב הנקרא מוות מוחי,שבו נפסקת הנשימה העצמית,וזה על-פי קביעה הלכתית מותו של אדם.הבעיה נעוצה יותר באי האמון שהסמכויות הרבניות מתיחסות לגורמים הרפואיים,ועל זה צריך להאבק!!נקודה נוספת למאבק היא:הרבנים דורשים נוכחות רב,או"משגיח"לוודא שקביעת מותו של אדם תעשה "כהילכתה",כאשר טענתם הצודקת של הרופאים היא,שאין כל קשר בין כישוריו של רב,לבין יכולתו להבין קביעות רפואיות,ובטח שלא למתן"הכשר"לקביעות אלו.אשמח לשמור על קשר,ואף להופיע בפניכם עם סיפורי האישי(בעניין השתלתי כמובן).להתראות וכל טוב,

בני בסביץ.

17 שנים • adminAvatar צוות
תוכן:   שלום בני

לדעתי אתה שוגה

יש מחלוקת מהותית בין הגדרת המוות של הרופאים

לבין ההלכה. לדעת הרופאים המוות תלוי במוח ולדעת ההלכה – המסתמכת על התלמוד שנכתב במאה החמישית לספירה- תלוי בנשימה .

ופה נעוצה הבעיה המעשית וחוסר האמון.

כך פסק בשו"ת ציץ אליעזר חלק י סימן כה: "הבחנת קביעת המות בזמן הזה… חיות האדם אם קשור בלב או במוח. …שקביעת מיתה באדם נקבעת בהפסק הנשימה, כי כלל הוא לכל המתים שזהו שיעור המקובל בידנו מאז היתה עדת ה' לגוי קדוש …כי דברי רופאים לא יכולים לשנות על פי ידיעתם בחכמת הרפואה ממה שקבעו חז"ל, ..שאין לנו לדון בדיני תורותנו ומצותיה על פי חכמי הטבע והרפואה שאם נאמין לדבריהם אין תורה מן השמים חלילה כי כן הניחו הם במופתיהם הכוזבים, … ואנחנו על חז"ל נסמוך אפילו יאמרו לנו על ימין שהוא שמאל …ובזה נברר מה שישנם שטועים …ורוצים לקבוע .. שהחיות תלוי במוח,… וזה נגד מה שקבעו לנו חז"ל, וכמה חללים מפילה קביעה כזאת, שכמוה כפי מה שקוראים' היום מות – קליני, … שממש הורגים נפשות, וזהו הדברים מה שעושים כהיום הזה כמה מהרופאים בעולם כדי לעשות להם שם בהשתלת – לבבות, ויש להרעיש על זה עולמות ולהכריז על כאלה כרוצחי בני אדם. "

כך מסקנת רב ופוסק בישראל שאין לסמוך על רופאים אלא על חכמים שגרו בסורא, נהרדעא ופומבדיתא לפני 1500 שנים.

דעת אמת

17 שנים • Avatar
תוכן:  

נכבדי שלום וברכה,

קראתי את מכתבך,ומכתבו של ציץ אלעזר בעיון רב. איני מכיר את ציץ אלעזר,אך נראה לי כי דעותיו הינן ישנות נושנות,וכי היום גדולי הפוסקים אכן מאמינים למדע ובהחלט סומכים את פסיקותיהם על פי תוצאות מחקר שונות.יש לציין בהקשר זה את אחד מגדולי פוסקי הדור,הרב אויערבאך,זצ"ל,שנעשה ל"כבודו "ניסוי בו ערפו ראשה של כבשה,(בעזרת ניתוח מאוד מורכב)והכבשה ללא ראש שהיתה מחוברת לאמצעי החייאה,אף השלימה הריון ובצעה המלטה מוצלחת.לאור זאת נקבע כי מוות מוחי משול לעריפת ראש,וכמובן שאין חיים לאחר קביעת מוות מוחי.

נקודה נוספת להדגשה,אפילו הפוסק ציץ,לא מתכחש לעובדה שהמוות נקבע ע"י הפסקת הנשימה,ובמוות מוחי אין נשימה ,ואין שום סיכוי שהיא תחזור.אבל אם אדם נאור כמר' ציץ אומר שהוא יאמין לרבנים וחז"ל האומרים על ימין-שמאל הרי שהפולמוס איתו הוא עקר מיסודו.

אגב,אני אדם חילוני לחלוטין אפילו אם מסגנון הכתיבה שלי עולה ניחוח דתי כלשהוא…

תודה להתייחסות,ואשמח לשמור על קשר.

בני בסביץ.

17 שנים • adminAvatar צוות
תוכן:   בני שלום

האם כוונתך לרב שלמה זלמן אויערבאך ז"ל? אם כן אני מעוניין במקור בר סמכא לדבריך.

דעת אמת.

תשובתך