10 שנים • Anon
מה ההבדל בין השיעים לסונים?

מה ההבדל בין העמדות שלהם כלפי ישראל?

שרון

2 תשובות
10 שנים • admin צוות
שלום שרון,

הפננו את שאלתך לאתאיסט הנולד למשפחה מוסלמית, וזו תשובתו:

"אין הבדל ביסודות האמונה ביניהם.

ההבדלים הם הלכתיים, כמו ההבדלים ההלכתיים בין הזרמים הסונים עצמם!

העמדה כלפי ישראל, היא עמדה פיליטית. יש סונים ושיעים שאינם מכירים בליגטימציה של ישראל. ויש שיעים וסונים ציונים, כמו אלו במשטר העירקי הנוכחי"

9 שנים •
בין הסונים לשיעים יש הבדלים מאוד יסודיים ומהותיים. סלע המחלוקת בגללו התפלגו הסונים והשיעים היה מי יורש את מוחמד נביא האיסלאם בתור ראש האומה המוסלמית, כלומר מי שיעמוד בראש המדינה האיסלאמית וינהיג את האומה המוסלמית וכמובן גם יעמוד בראש הצבא המוסלמי. הסונים אומרים שמוחמד לא הותיר ומינה יורש אחריו ולכן יורשו צריך להיבחר על ידי חכמי הדת. השיעים לעומת זאת אומרים שמוחמד לפני מותו מינה ליורש את עלי (בן דודו של מוחמד), עוד טוענים השיעים שהיורש חייב להיות ממשפחת מוחמד והיא עוברת בירושה, כלומר מאב לבן וכן הלאה.

לאחר מותו של מוחמד נבחר אבו-בכר (חותנו של מוחמד) על ידי חכמי הדת המוסלמית להנהיג את המוסלמים והוא הח'ליף (יורשו) הראשון אצל הסונים. מאוחר יותר, נוצרה סיעת עלי שהאמינו שעלי הוא יורשו של מוחמד והסונים גנבו ממנו את הירושה, סיעת עלי נקראים שיעים, שיעה פירושה בערבית "סיעה" = סיעת עלי. יורשו של מוחמד בשיעה נקרא אימאם ולכן עלי הוא האימאם הראשון.

כמובן שלאחר מכן נוצרו הבדלים תאולוגיים והלכתיים רבים בין הסונים לשיעים והם היו אויבים עוד מההתחלה ונלחמו אחד בשני, הסונים רואים עקרונית בשיעים כופרים והשיעים רואים עקרונית בסונים כופרים.

ישנם הבדלים רבים בין השיעים לסונים, חלק מההבדלים הם מאוד עקרוניים, יסודיים ומהותיים. לדוגמה האמונה במהדי שתופסת מקום מאוד מרכזי בשיעה ובסונה היא תופסת מקום שולי יותר. וכמובן כל ההבדלים בנוגע לדמותו (= מיהו?) ומתי הוא יבוא וכולי.

דוגמה נוספת היא קובצי החדית' השונים בין השיעים לסונים. קובצי החדית' הם הכתבים השניים בחשיבותם וקדושתם לאחר הקוראן באיסלאם, הם תופסים מקום מאוד חשוב וחלק גדול מהשריעה המוסלמית מתבססת עליהם. לשיעים ולסונים קובצי חדית' שונים לחלוטין.

זה היה ממש ממש בקצרה, ההבדלים הם כמובן רבים ואף יסודיים לכן לסונים ולשיעים השקפות דתיות שונות שבאות לידי ביטוי בצורות שונות.

לגבי ציונות, מוסלמים מבחינה עקרונית לא יכולים להיות ציוניים ולתמוך בקיומה של מדינת ישראל לאור הקוראן והחדית' והאסכולות השריעיות אלא אם הם דוחים עקרונות מהותיים באיסלאם ואז למעשה מבצעים רפורמה מסוימת באיסלאם ומתאימים אותו להשקפת עולמם. האיסלאם האורתודוקסי* לא יכול לקבל שלטון זר של הכופרים על אדמותיו ושאר האדמות שאינן תחת שלטון האיסלאם הן "דר אלחרב" לכן יש להילחם בהם ולהכפיפם תחת האיסלאם.

* כשאני אומר איסלאם אורתודוקסי הכוונה לאיסלאם לאור הקוראן והחדית' והשריעה המוסלמית.

זהו, בקצרה. מקווה שזה עונה על שאלתך.

האתאיסט

תשובתך