שאלות ותשובותמדענים שחזרו בתשובה
14 שנים • Anon
שלום לכם.

קודם כל אני עצמי בזכות אתרכם יצאתי מהדת לפני כ-3 שנים, היה לי מאוד קשה לצאת מהדת והיה לי מאוד קשה לגלות שכל חיי חייתי בשקר וחינכו אותי לשקר.

בזמן האחרון היכרתי הרבה אנשים שחזרו בתשובה רובם לא אנשים מאוד משכילים ורובם לא באמת חקרו את הדת עד הסוף, אך ראיתי הרבה סירטונים באינטרנט על מדענים שחזרו בתשובה לדוגמא בקישור הבא: http://www.youtube.com/watch?v=5R_6GMtV9fc&feature=related

מה הניע אותם לחזור בתשובה? הרי בירור מעמיק מגלה אינספור סתירות שיש בין הדת והמדע… הם לא ניראה לי אנשים שהחליטו להיות דתיים כמו פרופסור ישעיהו ליבוביץ… מילא מדענים שבאו מהציבור הדתי שקשה להם לצאת מהדת מבחינה חברתית אבל מדענים חילוניים שהחליטו לחזור בתשובה זה ניראה לי מוזר… מה דעתכם?

דקסטר
5 Answers
14 שנים • jsadmin צוות
שלום דקסטר,

אין בין מדענים להדיוטות בתחום הנפש.

כשם שאין הבדל באהבה, קינאה ורדיפת כבוד בניהם כך גם בענייני אמונה.

ראשונים כאחרונים הופכים תבונתם לשפחת אמונתם כך שהכלי, האמור לבקר ולהתבונן, נעשה עבד לרצון.

ראה את שתובתי לאלון "מדוע אורי זוהר חזר בתשובה",

בברכה

דעת – אמת

14 שנים •
אין בין מדענים והדיוטות בתחום הנפש?

אני לא בטוח שאני מבין את הביטוי הזה.

אחרי הכל מדען הוא אדם המתמחה בתחום מדעי אחד מסויים. בכל תחום מדעי אחר הוא הדיוט ממש כמו כל אחד אחר. פיסיקאי ממוצע אינו מומחה לביולוגיה ממש כמו שביולוג אינו מבין פיסיקה ברמה של דוקטורט, ולאף אחד משני אלו אין ידע מספיק כדי לעסוק ברפואה.

בתחום הנפש מדענים הם בסופו של דבר הם בני אדם. רבים מהם אומנם משכילים וכולם מבינים את הבסיס מאחורי השיטה המדעית אבל זה לא אומר שטיעונים רגשיים אינם משפיעים עליהם פחות מאשר עלינו, או שהם עושים פחות טעויות.

עמית

14 שנים • jsadmin צוות
שלום עמית,

הבנת נכון.

דעת – אמת
14 שנים •
דקסטר-ברכות וכה לחי. משתתף בשימחת גאולתך ויציאה מאפילה לאור גדול. מתהומות האמונה למרומי התבונה. אבל די עם הברכות וההקנטות (זה בטח מרגיז ומקפיץ כמה מאמינים).

אכן כפי שענה העורך האמונה היא תופעה מתחום הנפש והרגש. האמונה היא ההיפך מהתבונה. לכן גם מדענים ואנשים משכילים ביותר יכולים להיות דתיים וההסבר הינו מתחום הנפש והרגש והאדם הוא אדם ללא קשר להשכלתו וחוכמתו.

אציין כי מחקר המוח נמצא בתחילת ההתחלה שלו ויש עוד דרך מאד ארוכה ברם מחקרים עדכנים מצאו את המקום במוח האחראי על ה"חוויה הדתית / רוחנית". ב- 2004 פורסם מחקר מקיף שגילה כי היסודות לתחושת המוסר האנושי קיימים בתנוקות כמעט מרגע לידתם…!!! ממצאי המחקר סתרו ההנחה כי המוסר הוא תופעה חברתית שמונחל ע"י החינוך. יש בכך, לטעמי, לחזק את הטענה כי המוסר הוא אובייקטיבי, כמובן, וזאת בניגוד לדעת מנהלי האתר שמייחסים למוסר תוקף סובייקטיבי אבל זה לדיון אחר. בדצמבר 2005 פירסם פרופ' פול בלום במגזין "אטלנטיק" את המאמר "האם אלוהים הוא תקלה ?" שטוען כי רגשות דתיים ואמונה בכוח עליון הם תופעת לוואי של מגבלות מנגנון המוח האנושי….הנה המקור:

http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2005/12/is-god-an-accident/4425/

כלומר בעצם יש כאן חיזוק וביסוס לטיעונים שהאמונה והדת הם סוג של "בעיה/הפרעה נפשית וכי המוח (ובעצם האדם) הוא המקור האחראי על יצירת האל "יש מאין.

הנה מאמר נוסף בעניין-בעברית: http://www.hofesh.org.il/articles/science/god_brain.html

ואם כבר מדברים על "מדענים שחזרו בתשובה" ראוי שנדע כי, סטטיסטית, ככל שהאוכלוסיה משכילה ובמעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר כך היא הרבה, הרבה פחות דתית. ככל שהאוכלוסיה משכילה פחות ובעצם בורה יותר וממעמד סוציו אקונמי נמוך כך הסיכוי להימצאות הדת גבוה יותר……אם תבדוק את מספר המדענים בעולם שהם דתיים תגלה שהם מיעוט. לא ש"הרוב קובע" אבל רק לסבר את האוזן שלא יתקבל הרושם שמדענים "גילו את האמת והאור" והלכו בעקבותיהם. נהפוך הוא. וחאם יש מדען שחזר בתשובה והפך דתי ההסבר לכך הוא נפשי-רגשי.

עמית הצדיק
2 שנים • ליאור

הטיעון של המחבת\"ים הזוי. לפי אותו הגיון הדת הנוצרית היא האמת. כמות המדענים, פילוסופים, מתמטיקאים, מלומדים וגאונים שהיו נוצרים אדוקים פסיכית. ניוטון, לייבניץ, גאוס, פראדיי, גאול, מקסוול, וואט, תומס אקווינאס, וייליאם מאוקאם, גיימס בארקלי, קושי, רימן, פסקל, קפלר, מנדל, למטר, יעקב הס, ועוד.    למעשה היהודים המלומדים והגאונים היו כולם חילונים מוחלטים או מומרים לנצרות. איינשטיין, בוהר, קנטור, בוהם, ריצארד פיינמן, גורג פוליה, יוגין ויגנר, גון פון ניומן ועוד. מבין כל זוכי הנובל היהודים רק 2 היו דתיים. שי עגנון שתחום שזכה בנובל לספרות ופרופ אומן, שאם תבדוק את אמונותיו תראה שרחוקות מאוד מהמיינסטרים הדתי ואפילו קרובות יותר לדאיזם מאשר תאיזם.  לעומת זאת חצי מזוכי הנובל היהודים הוטבלו לנצרות. אם אפשר להוציא סרטון על מדענים יהודים שחזרו בתשובה על מדענים נוצרים אפשר לעשות סדרה שלמה של כמה עונות טובות.