13 שנים • aou aiu
ידען,

לאחר שעברתי על דבריך באתר, התעוררו בי כמה שאלות קשות,

נניח שאני לא דתי ולא מאמין בשום דבר, מה מפריע לי שיש אנשים שטועים ומבלבלים את השכל, מה אכפת לי מה שיש מיליוני אנשים שחיים בצורה לא מתורבת ולא שכלית, שיסתדרו עם הבעיות שלהם,

מה אני עונה לעצמי בטבעיות – אני רוצה לעזור להם!

אבל אני עדיין שואל את עצמי, מה באמת העניין שלי לעזור להם ,למה אני רוצה להועיל לאנשים אחרים בכלל, למה אני לא יחיה את החיים שלי בפרטיות כמו פרה ויגמור עם זה, מדוע אני צריך לשכנע אחרים בדעותי – שלדעתי הם נהורות, למה לא מספיק לי לחיות את דעתי וזהו, אלא מה התשובה – סתם – כי כיף לי לשכנע אנשים ולשלוט בהם,

האם זה שכלי??????????????????????????????

אלא כנראה שבאמת הדבר בוער לי בנשמה שיש אמת שכולם צריכים לדעת ואני באמת לא פרה ולא מכונה, אבל למה הדבר בוער לי??, כי כנראה שיש כאן תכלית שאליה כולם צריכים להגיע!!!!, ואם יש תכלית זה אומר שיש מתכנן, ואם יש מתכנן מוכרח שהוא גילה את דעתו, ואם הוא גילה את דעתו – מוכרח שהוא ישמור על התכנון הזה, ואם עם התורה שבכתב אין מה לעשות בלי תורה שבע"פ, מוכרח שאותו מתכנן שומר על צורת התורה שבע"פ בשביל להביא את כולם לאותה התכלית שאתה בעצמך חותר אליה!!!, וא"כ יוצא שבין אם תרצה ובין אם לא – עצם זה שאתה חותר כלפי משהו – מוכיח שאתה מאמין שיש תכלית לעולם ויש מתכנן,

ואתה עוזר לו בתכלית הזו !!!!!

וכל הטענות על תורה שבע"פ זה רק כשאתה מתעלם מכך שיש מתכנן, אבל אין שום היגיון שכלי שהעולם נוצר לבד, דבר שכבר המדענים הכי גדולים אוחזים היום כאמת [חוץ ממדינת ישראל ה'נאורה' שעדיין לומדים על כך שנוצרנו מן הקוף – דבר שיצא מה'מודע' בכל התרבות המערבית], ואיינשטיין בעצמו צחק כששאלוהו אם יש אלהים, ובוודאי שיש!!, ואם יש בורא – אז יש לו סיבה מדוע ברא,

וכל זמן שאתה לא נותן סיבה אחרת – למה הוא ברא אותך – אתה נשאר בלתי שכלי בעליל!!!!!

תחשוב על זה טוב, ואם אתה אמיתי – תענה,

יצחק גולדברג

6 Answers
13 שנים •
יצחק,

הטענות שלך כל כך מביכות שרצוני לכבוש פניי באדמה. על כך אנשים כמותך הם אזרחים יחד איתי במדינה. וכשחשתי תחושת חוסר האונים אל מול הבליך נזכרתי בתגובת משה לטענת בני ישראל כלפיו: "וַיִּקָּהֲלוּ עַל מֹשֶׁה וְעַל אַהֲרֹן וַיֹּאמְרוּ אֲלֵהֶם רַב לָכֶם כִּי כָל הָעֵדָה כֻּלָּם קְדֹשִׁים וּבְתוֹכָם יְהֹוה וּמַדּוּעַ תִּתְנַשְּׂאוּ עַל קְהַל יְהֹוָה. וַיִּשְׁמַע מֹשֶׁה וַיִּפֹּל עַל פָּנָיו".

דעת – אמת

13 שנים •
שלום יצחק,

מכיון שאתה טוען טענות שונות, אז חובת ההוכחה עלייך.

אז בבקשה התיחסותך לדברים הבאים שעולים מדברייך:

1. "אבל אין שום היגיון שכלי שהעולם נוצר לבד, דבר שכבר המדענים הכי גדולים אוחזים היום "

מי הם אותם המדענים הכי גדולים שאומרים את זה? יש לך שמות? יש מחקר/מאמר מדעי בעניין?

2. "על כך שנוצרנו מן הקוף – דבר שיצא מה'מודע' בכל התרבות המערבית" אמנם תאוריית האבולוצייה טוענת משהו שונה לגמרי (שלקופים ולבני האדם יש מקור משותף) – אך בכל זאת, באילו תרבויות מערביות התאורייה כבר לא מקובלת? ועל בסיס מה?

3. " ואיינשטיין בעצמו צחק כששאלוהו אם יש אלהים, ובוודאי שיש!!" – איפה הוא אמר? אתה יכול להפנות אותנו לציטטה?

יצחק, אנא ממך אל תתעלם מן הקושיות שהעליתי, מאוד חשוב לי לדעת את התשובות.

בברכה,

מר. בן גל

13 שנים •
יצחק גולדברג :

א. אינשטיין לא טען שיש אלוהים, הוא אמר 'ככל שאני חוקר יותר כך נראה לי שיש מישהו מאחורי זה'. זה הכל.

ב. האבולוציה לא טוענת שמוצא האדם מהקוף אלא שלאדם ולקוף יש אב קדמון משותף. כיום, כשניתן לעשות בדיקות ד.נ.א יש הסכמה רחבה בין רוב רובם של המדענים בדבר תקפותה של תאוריית האבולוציה.

ג. ממה שהבנתי – הטענה שלך שאדם רוצה להשפיע על אחרים, לשנות את דרכם ולמנוע מהם לטעות פרושה בהכרח שיש אלוהים, לא סתם שיש אלוהים אלא אלוהי ישראל ולאו דווקא אלילי יוון העתיקה או הודו למשל. באמת שגם אני לא הצלחתי להבין איך הגעת למסקנה הזאת – אף אחת מהחוליות בשרשרת הלוגית שלך לא קשורה אחת לשניה לפחות מבחינתי.

ד. אבל אחזיר לך באותו מטבע. אם יש מתכנן, מה מניע אותו לקום וליצור את היקום? מי מפעיל אותו? מי המתכנן שלו שיצר בו את הדחף לברוא את העולם? מה אין לו מתכנן? סתם ככה הוא החליט לקום וליצור את העולם? נו, אז סתם ככה אדם קם ומחליט לשנות את הסביבה שלו, למה זה פחות הגיוני?

עדו
13 שנים •
גולדברג, לאחר קריאת דבריך עלו בי כמה תשובות קשות,

אשמח אם תוכל להתייחס אליהם.

ראשית אני מציע לך לעבור היטב ביסודיות, קפידה ושקדנות ראשית על הקונטרסים ואז על שאר המדורים. נסה באותה שקידה בה אתה לומד את הגמרא.

שנית, כתבת כך: "נניח שאני לא דתי ולא מאמין בשום דבר…".

אז זהו מיד אחרי המשפט הזה מקריאת דבריך, כל כך ברור שאתה מ-מ-ש, אבל ממש לא יכול להניח הנחה כזו כי אתה כ"כ דתי וכ"כ מאמין כך שאתה שייך ל"נפגעי הדת" באופן שתבונתך היא שפחת אמונתך היוקדת וכ-ל דבריך סובלים מאקסיומה זו – שתבונתך משרתת כשפחה חרופה את אמונתך. אני, מהצד, רואה זאת בבירור כזה שאני מסונוור מהבהירות.

שלישית, דבריך נוטפים בורות וכה ברור שעברת את שטיפות המוח של העולם הדתי שבה בורים גמורים בענייני מדע שצמוד להם התואר- "רב", "גאון הדור", "עילוי" וכוי"ב כינויים מדברים על עניינים שאין להם מושג וידע כמו "אבולוציה". אני משוכנע שכל רבותיך מבינים גדולים בפלפולי התלמוד. זה כן. אבל רק ואך ורק זה. לשמוע מהם "חוכמות" אחרות משול לזה שתלך לירקן שיטפל לך בבעיה במנוע הרכב או לספר בשכונה שיסביר לך בענייני רפואה. אתה מבין ??

רביעית, "דעת אמת" כבר הסבירו את הבושה האוחזת בהם למקרא דבריך והבורות הנוטפת מהם. חוץ מזה הפילפול המחשבתי הנואל שמוביל אותך בדיוק בדרך אמונתך תוך הנחת הנחות יסוד מגוחכות וחסרות כל בסיס מלבד – בסיס האמונה שלך שהיא-כידוע- מבוססת על בסיס שקרי והזוי. אבל אני שמח שאתה מביא דבריך שילמדו כל מבקרי האתר מהו תוצר מערכת החינוך הדתית (נדמה לי שאפילו חרדית כי סביר שדתי-לאומי לא היה כושל כך בבוטות כזו כי יש לו, בכל זאת, חינוך קצת מעבר ללימודי דת שבהם ניכר כי הסתפקת אתה….).

חמישית, המדור מכונה "שאלות ותשובות". אתה כאילו שואל שאלה אבל בעצם מגיע לטעון טענה ולשטוח אמונתך הנואלת והשקרית והולך בדרך "הגיונית" כביכול שכל ילד בכיתה ה' היה מגחך ממנה. אבל ה-בעיה, בעצם, היא ההתנשאות הכה ברורה. אתה לא באמת שואל – אתה מטיף. אתה לא בא לדון, לשמוע ולהקשיב אלא לדבר ולהעביר דעה אחת בלבד-דעתך שלך.

אם אתה לא קראת את הוכחות האתר לטעויות הקשות בתלמוד ובדברי חז"ל ואפילו בתורה הקדושה עצמה אז זו ההוכחה שאתה מתנשא ובאת "ללמד" אותנו. אם קראת ואתה לא טמבל גמור אז אינך יכול לכתוב על הטענות לתושב"ע שהתשובה היא שיש מתכנן…איזה אבסורד.

ולסיפא דבריך- אתה כותב "בלתי שכלי בעליל". קרא דבריי ברישא על טמטום האמונה המטשטש את התבונה והשכל. ידידי האמונה מטמטמת-זה ידוע, בדוק ומוכח במחקרים בתחומי הפסיכולוגיה, הכלכלה, קבלת החלטות וכיו"ב.

=========================================

עדו אם תרשה לי הערה קטנה: כשאתה מדבר וכותב למאמינים אתה צריך להיזהר מלכתוב: "אינשטיין לא טען שיש אלוהים, הוא אמר 'ככל שאני חוקר יותר כך נראה לי שיש מישהו מאחורי זה'". מיד כל דוס יפרש "מישהו" כאלוהים והלך הטיעון. יש לדייק: איינשטיין טען כי הוא אחוז יראה מול היקום והסביר אחרי שכל מיני דתיים נוכלים השתמשו בדבריו לתעמולה זולה ושקרית כאילו הוא מאמין באלוהים שהתכוון לכך שאלוהים הוא בעצם הטבע-תפיסה מעין פאנתיאיסטית כמו שפינוזה. מה הוא אמר באופן מיוחד על הדת היהודית האורתודוכסית וכיצד שם אותה במקומה הראוי אפשר לקרוא במרחבי הרשת.

שנית, אתה בעל נסיון אישי. לאחר שקראת את דבריו של יצחק אתה באמת מנסה ליצור איתו קשר בהגיון, תבונה ורציונליות ? אתה שואל שאלות רציניות ומחכה לדיאלוג פורה ??? באמת ?

כמה כבר דיברנו פה שאנשים מסוגו של יצחק נמצאים ביקום מקביל ולא ניתן-באמת-ליצור עמם דו-שיח פורה ומפרה.

כל הכבוד לך על האמונה. לכך באמת צריך אמונה…:-).

הצדיק היהודי
13 שנים •
לא הצלחתי להתאפק מלענות לזה.

בוא נבחן את כל הגזירות הלוגיות הלא נכונות שלך:

אם יש תכלית לחייך, מדוע אתה מסיק שהיא משותפת לכולם?

מדוע עצם זה שיש תכלית לחייך מעידה על מתכנן? ניחא, אני רואה אותך עושה את הקישור…

אבל נניח וקיים מתכנן, אילו ראיות יש לך שהוא גילה את דעתו לך? או לעם ישראל לעצם העניין? טענות יוצאות מן הכלל דורשות ראיות יוצאות מן הכלל ואין כאלו בידיך. במידה ויש, אשמח אם תציג אותן כדי שאשתכנע גם. אגב, ספר שנכתב לפני 2000 שנה ושוכתב אינסוף פעמים הוא ראיה גרועה מאוד.

לפי מה אתה גוזר שאין טעם בתורה שבכתב ללא התורה שבע"פ? אם אלוהים כה נצחי וחכם, הוא היה אמור לחזות את כל ההתקדמות הטכנולוגית שלנו ולכתוב דברים שיתייחסו למציאות מעבר לתקופת הברונזה כשאין עבדים בעולם (טוב חוץ מבהודו, מלזיה ואיחוד האמירויות), חשמל נמצא בשפע בעולם המערבי והאנטיביוטיקה הומצאה. הלכות אנטיביוטיקה זה נושא חשוב, שכן החיידקים מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה ויש לשקול שימוש באנטיביוטיקות מתאימות.

"ויאמור אליהם, לא תשתמשו בכלורמפניקול, כי רב החיידק בארץ והאבולציה אשר יצרתי מחזקת את הבצילוס והקוקוס, ותראו כי אני ה' ולא תעבדו אלוהים אחרים." אה רגע, התורה לא מתייחסת לזה? טוב, בשביל זה המצאנו את התורה שבע"פ שמתייחסת לעניינים דחופים יותר: "ותחתוך את נייר הטואלט לפני כניסת השבת, אסור חותך בשבת ושמרת את השבת אשר נתתי לך. ותנגב בעדינות רבה, כי תלישת שערה מהרקטום דינה כשערה מהאף, ושמרת את השבת אשר נתתי לך לעשות".

בנימה אופטימית זו, נסכם את הטיעון הלוגי הרעוע שלך: עצם זה שאנחנו מאמינים כי קיימת תכלית לחיינו לא מקרבת אותנו במאום לאלוהים שלך או לדת שלך, יותר משהיא לא מקרבת אותנו לאלוהים אחרים ודתות אחרות. כל כך ברור, ואף על פי כן, מדוע טחו עינייך מראות?

מארק

13 שנים •
אם אתה אמיתי, תענה" – זאת הגרסה הדתית ל "אם אתה גבר"? "נראה אותך גבר גבר"?

שמואל ר